W czasie zagrożenia koronawirusem wiele szkół musiało odwołać zajęcia, warsztaty, potańcówki i festiwale. To spore wyzwanie dla organizatorów, nauczycieli i muzyków, którzy muszą zmierzyć się z utratą źródeł dochodu i stratami finansowymi. Bobby White na swoim blogu Swungover napisał świetny tekst o tym jak jako tancerze możemy pomóc w tych momentach. Polecam go serdecznie. Ze swojej strony zebrałam kilka pomysłów na to, jak ulepszać swój taneczny warsztat z domu.
trenuj taniec solo
Tak po prostu. Wiemy, że zawsze odkładasz to na później. Bycie w domu to idealna okazja żeby w końcu zapamiętać na dobre jakie kroki tańczy się po bridge’u w Big Apple.
Taniec solo jest często niedoceniany przez tancerzy, a ma ogromny wpływ na jakość ruchu. Przejdź przez kilka podstawowych kroków (tutaj znajdziesz obszerny alfabetyczny katalog w formie wideo) i popracuj nad jakością, pracą rąk, łączeniem kolejnych kroków i zmienianiem swojego stylu do muzyki.
bierz prywatne lekcje przez internet
Odezwij się do lokalnych albo międzynarodowych instruktorów, którzy mają teraz sporo wolnego czasu. Pomyśl o osobach, z którymi masz na co dzień zajęcia. Tutaj znajdziesz też specjalny arkusz google z kontaktami do międzynarodowych nauczycieli dotkniętych odwołanymi wydarzeniami, którzy są otwarci na prowadzenie lekcji przez internet albo analizy nagrań, które możesz im wysłać. Mogą też pomóc w przygotowaniu planu treningowego albo choreografii.
słuchaj muzyki
To świetny czas żeby zacząć słuchać więcej muzyki, sprawdzić więcej piosenek swojego ulubionego artysty, uporządkować playlisty. Ucz się o muzykalności. Polecamy kanał Swing this Music, który analizuje strukturę różnych piosenek swingowych i muzykalność w tańcu – są niesamowici!
wróć do recapów
Część z nich jest na twoim telefonie, część w chmurze, a zdecydowana większość recapów jest na telefonach znajomych, bo ci skończyła się pamięć w telefonie. Uporządkuj nagrania z zajęć na których byłeś, a potem wybierz kilka, nad którymi chcesz pracować. Potem…zacznij nad nimi pracować!
ucz się historii
Oglądaj stare filmy, czytaj o historii tańców swingowych i nadrób książki, które odkładałeś na bok od miesięcy. Jest też wiele wywiadów z Old Timerami na youtubie. Polecam też mój ulubiony podcast The Track (sprawdźcie nie tylko wywiady z Old Timerami!)
czas na youtube
Oglądaj filmiki z pokazów i konkursów. Zainspiruj się. Analizuj. Zwalniaj tempo. Dziel się swoimi ulubionymi nagraniami. Porównuj trendy z roku na rok.
kursy online
Jest sporo platform na których można uczyć się tańców swingowych. Wielu instruktorów prowadzi też swoje konta na Patreonie. Sprawdź naszą listę kursów Lindy Hop, Balboa i Solo Jazz online.