Jak zadbać o buty?

Aby nowe buty utrzymały swój blask, a stare dalej były w świetnej formie, każdemu tancerzowi potrzebna jest “rutyna” dbania o obuwie. Powinniśmy wprowadzić ją w życie już przed pierwszym użyciem nowych skórzanych butów do tańca.

Odpowiednio zaimpregnowane obuwie staje się odporne na trudy parkietowego życia. Powierzchowne rysy i zadrapania na dobrze wypastowanej skórze są całkowicie odwracalne. W ten sposób regularne stosowanie dobrej jakości środków do pielęgnacji przedłuża czas, w którym możemy cieszyć się pięknym obuwiem.

Michał Breś – poznański tancerz i pucybut pomógł nam wyszczególnić kolejne etapy zadbania o buty przed festiwalem tanecznym.

 

oczyszczenie

Przed każdym pastowaniem butów zdejmij z nich brud, kurz i środki które zostały nałożone na nie wcześniej. Najlepiej sprawuje się przy tym szczotka z naturalnego włosia. Dobrze jest też wypełnić buty prawidłami lub papierem.

Pastowanie

Dobierz do butów odpowiednią pastę z woskiem. Nie powinna być ona jaśniejsza od koloru skóry, bo wchodząc w załamania może zostawić ślady. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego koloru sięgnij po pastę bezbarwną.

Przy pomocy bawełnianej ściereczki lub miękkiej szczotki nałóż okrężnymi ruchami jednolitą, cienką warstwę pasty na całą powierzchnię buta. Nie zapomnij o boku podeszwy i obcasie. Matowy, wypastowany but odłóż do wyschnięcia – najlepiej na kilkadziesiąt minut.

szczotkowanie

polerowanie

Przy pomocy czystej, bawełnianej szmatki wypoleruj całe buty. Im więcej okrążeń wykonasz, tym bardziej lśniące będą Twoje buty! By dodać im więcej blasku możesz wypolerować je też nylonową pończochą.

Jeśli masz trochę więcej czasu, przed użyciem kremu możesz odżywić skórę nakładając na nią balsam lub tłuszcz.

Warto mieć też gąbkę z gliceryną lub zwykłe nawilżane chusteczki, które pomagają oczyścić buty na wyjeździe czy potańcówce.

Tak zaimpregnowane buty są łatwe w utrzymaniu w dobrym stanie – wystarczy zdejmować z nich zabrudzenia za pomocą szczotki, a raz na kilka tygodni wypastować od nowa.

 

Rysunki wykonała wspaniała Ania Kiedrzynek
Źródła: wywiad z Michałem Bresiem, książka Shoe Design by Fashionary.

Related Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *