Historia Mary Jane

W 1902 roku dziennik New York Herald zaczął publikować na swoich łamach komiks, który podbił serca czytelników. “Buster Brown” wychodzący spod ręki Richarda Outcaulta opowiadał historię trójki bohaterów: Bustera Browna, Mary Jane i psa Tige.

Postać Mary Jane była inspirowana życiem córki autora i zawsze występowała w butach z zapinanym na guzik paskiem na przegubie stopy (w języku angielskim często określanym jako “bar”).

 

Amerykańska firma obuwnicza Brown Shoe Company szybko zauważyła potencjał tego komiksu. Kupili od artysty prawa i opatentowali “Mary Jane”. Już w 1904 na rynek weszła cała linia butów sygnowana nazwą i postaciami komiksu. Wyjątkowa kampania promocyjna, podczas której firma wysyłała postacie przebrane za bohaterów komiksu w trasę po USA sprawiła, że cieszyła się ona ogromną popularnością.

Krój obuwia Mary Jane marketingowo został przypisany dziewczynkom, bo wśród chłopców królowały już oxfordki. Czas dziecięcych butów unisex dobiegł końca i Mary Jane to pierwszy krój, który jest przeznaczony dla konkretnej płci.

Dziewczynki szalały na punkcie tych butów! Jednak dorośli też nie uciekli od ich uroku. W latach ‘20 przepiękne i bardziej dojrzałe wersje kroju Mary Jane były stale noszone do tańca. W wielu z nich zwykłe zapięcie zastąpione było wstążką lub kilkoma paskami tworzącymi wzór. Nocami królowały satynowe, bardzo bogato zdobione, często ręcznie malowane modele w czerwieniach, błękitach i złocie. Obcasy były zdobione cyrkoniami, metalowymi cekinami lub kontrastującą, błyszczącą (często złotą) farbą. Za dnia kobiety ubierały prostsze modele.


 

Sources: foot talk, Independent

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *